top of page

Neveser

Hikaye

Güzelliği örselenmiş, mutluluğu yarım kalmış bir kadın ve bastırılmış bir besteci. Yaşadığı tüm felaketlerin altından saf yeteneği ile kalkan Neveser’in kendi sesini bulmasına hiç kimse engel olamayacaktır.

 

Neveser Kökdeş, 1900 yılında varlıklı bir Osmanlı ailesinde dünyaya geldi. Yüzyılın başında hayata İstanbul’da iyi yetişmiş güzeller güzeli bir genç kız olarak başladı. Onaltı yaşındayken evlendi. Oğlu Adnan’a hamileyken kocasını Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale'de kaybetti. Ardından felaketler birbirini kovaladı. Geçirdiği yüz felci sonrasında içine kapandı.

 

Daha sonra, ağabeyi, dönemin Operetler Kralı Muhlis Sabahattin'in yanına sığındı. Bir ömür boyu gölgede kaldı, müziğini kendine sakladı. Ama zamanının Doğu ve Batı tarzlarını  benzersiz bir şekilde harmanlayan kendi müziğinden asla vaz geçmedi.

 

Türk Müziği’nin alemdarları ile tek başına mücadele edip sonunda İstanbul Radyosu’nda şarkılarını yayınlamak ve onlara kendi piyanosu ile eşlik etmek için bir solo program elde edebildi. Sonunda müziğini kitlelere ulaştırmayı başardı ve 50'li yıllar boyunca çok popüler oldu. Ancak 1962'de ölümüne kadar çok mütevazi bir hayat yaşadı.

 

Neveser Osmanlı’dan Cumhuriyete, varlıktan yokluğa tüm kayıplara, engellere ve baskılara göğüs geren dirayetli bir kadının ve ‘Neveser Musikisi’ni yaratmış kudretli bir bestekarın hikayesini anlatıyor.

© 2017 Solo Projeler Danışmanlık Ltd. Şti. tüm hakları saklıdır.

bottom of page